Adolesan Dönemdeki Adneksiyal Kitlelere Laparoskopik Yaklaşım. 3. Jinekolojik Endoskopi Kongresi 7-11 Nisan 2009 Çeşme/İzmir

331

Adolesan dönemdeki adneksiyal kitlelere laparoskopik yaklaşım.

3.Jinekolojik Endoskopi Kongresi 7-11 Nisan 2009 Çeşme/İzmir.

 

Prof. Dr. Süleyman Engin AkhanJED (Jinekolojik Endoskopi Derneği) Kongresi

4. jinkolojik endoskopi kongresi 7-11 nisan 2009 tarihleri arasında çeşmede yapıldı. Üst düzey katılımın olduğu kongrede yurt dışından davetli 12 konuşmacı ileri laparoskopik cerrahi teknikler konusunda son bilgileri aktarırken aynı zamanda canlı olarak ameliyatlar yaptılar. Bu mükemmel organizasyon için değerli arkadaşım Dr. Fatih Şendağ’ı tebrik etmek ayrıca beni de böylesi bir platformun parçası yaptığı için teşekkür etmek istiyorum.
Kongre organizasyonu mükemmeldi. Hindistan’dan  canlı yayında laparoskopik kanser cerrahisi seyrettik. Bu konuda Shailesh PUNTAMBEKAR, canlı yayında serviks (rahim ağzı) kanseri olgusuna laparoskopik radikal histerektomi yaptı ve bunu sadece 1.5 saat içinde gerçekleştirdi. Kendisine ait tekniği geçtiğimiz yıllar içinde mükemmelleştirmiş ve bugün gelinen noktada çok kısa sürede laparoskopik radikal diseksiyonun nasıl yapıldığını gösterdiği ameliyat olağanüstü bir gösteriydi. Yine canlı yayında Arnold P. ADVINCULA kongreye Amerika’dan katıldı ve canlı yayında ameliyat yaptı. Bunun dışında benimde üyesi olduğum AAGL’in başkanlarından C.Y.Liu gibi önemli bir isim çeşmede kongrede mükemmel sunu yaptı. Ayrıca kendisini Çeşme sonrası İstanbul’da da ağırladık.

Benim sunum Çocuk ve Ergen Hastalarda Laparoskopik Cerrahinin uygulama sahalarını anlattım. Laparoskopik cerrahi bu sahada da giderek artan bir kullanıma sahip oldu. Yalnız hastaların küçük kız çocukları ve genç kızlar olması zaten özel bir cerrahi teknik olan laparoskopik jinekolojik cerrahi uygulanımı bu olgularda daha farklı ve dikkatli uygulanması gereken bir cerrahi teknik haline getirdi. Özellikle doğuştan rahim anormalliği olan hastaların cerrahisinde laparoskopi olanaklar sağlıyor. Konu ile ilgili yaptığım konuşmayı aşağıda izleyebilirsiniz.