AHCC Nedir? HPV tedavisi ile ilgisi var mı? Gerçekten tedavi ediyor mu? Yoksa o paraları boşa mı harcıyorsunuz?

13041

AHCC Nedir? HPV tedavisi ile ilgisi var mı? Gerçekten tedavi ediyor mu? Yoksa o paraları boşa mı harcıyorsunuz?

Peşin peşin söyliyeyim: Paraları boşa harcıyorsunuz!! Bana verin ben size şeker falan göndereyim, hem ağzınız tatlanır hem ekonomiye can veririz di mi 😀

Ancak önce hikayeyi anlatıp ortamı şenlendirelim. Biraz dramatik olacak ama her şey 4 yıl önce yaptığım bir paylaşım ile başladı. Küçük makale bizim çokça takip ettiğimiz “Medscape” sitesinde yayınlanmış (https://www.medscape.com/viewarticle/834183) ve ben de okumuştum.

Sonuçta aldığım yeni bilgiyi o zamanlar çok da aktif kullandığım (Umarım yine öyle kullanacağım önümüzdeki günlerde) face’deki sayfamda paylaştım.
Konu başlığı şöyle idi: “Japon Mantarı İnatçı HPV İnfeksiyonlarına İyi Geliyor :-)” Ve yazının devamında anlatıyordum: “5 gün önce (26/11/2014) Texas Houston’da, 11.İntegratif Onkoloji Derneği Kongresi’nde küçük bir pilot çalışma poster bildirisi olarak sunuldu. Bu çalışmada “japon mantar”ının tekrarlayan HPV infeksiyonlarına iyi geldiği iddia ediliyor. 10 kadından 5’i iyileşmiş” (https://www.suleymanakhan.com/japon-mantari-inatci-hpv-infeksiyonlarina-iyi-geliyor/)

Bu makalede adı geçen çalışmayı ve sonrasını uzun zaman takip ettim.

Önce AHCC nedir? Öğrenmeye çalıştım. “Active Hexose Correlated Compound” nam-ı diğer kısaca AHCC, özel bir japon mantarından elde edilen “ekstre” diyelim. Kimyasal olarak son derece benzersiz özellikleri var.

Aşağıda yer alan linkte sadece AHCC ve adı geçen mantar ile ilgili detaylı bilgi bulabileceğiniz bir site var. Ayrıca sitede hastalar için 80 sayfalık pdf formatında bir kitapçık bedava kullanıma sunulmuş durumda.
(http://ahccresearch.com/), (Kitapçık için http://info.ahccresearch.com/thank-you-for-your-interest-in-ahcc?submissionGuid=89307fe7-b7db-42b6-b1a8-900b17323ac2)

AHCC bazı kanserlerde son derece etkin bir ilaç olarak kullanıma önümüzdeki yıllarda sunulacak o kesin.
Bunun en tipik örneği ileri evre karaciğer kanserleri.

Pubmed gibi sitelere girer ve doğru anahtar kelimeleri verirseniz onlarca örnek bulabilirsiniz. Linkleri özellikle seçtim zira yayınları bedava indirebilirsiniz. (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27930578 ; https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27299940 )

Çok yeni bir yayın var. Tamamen deneysel ve laboratuarda yapılmış ancak yumurtalık kanseri hücrelerinin AHCC ile baskılandığına dair. Gerçi bu tip laboratuar bazlı çalışmaların pek azı mutlu sona ulaşıyor. Ama biliyorsunuz umut garibin ekmeği 😊 (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29111786 )

Ama EN önemli konu ister bahsettiğim oldukça kapsamlı kitapçığa bakın ister pubmed’e doğru anahtar kelimeleri verin AHCC ile HPV tedavisi arasında ilgi kuran hiçbir yayın YOK!
Üzgünüm Japon Mantarı ve ondan elde edilen “active hexose correlated compound (AHCC)” maddesinin HPV üzerine etkisi YOK.

Neyse ben de peşini bıraktım, 2 yıl kadar oluyor.

Ancak tam da bu zamandan sonra posta kutuma mail yağmaya başladı.
Örneklendirelim:
1) “Doktor bey merhaba, ben HPV 16/18 taşıyıcısıyım.
3 ayda bir smear testi yaptiriyorum şu ana kadar 3 kez kolposkopi yapıldı.Kolposkopi negatif sadece en son kolposkopide fazla sayıda nabothi kisti rastlandi. Smear takibine devam etmem söylendi. Hpv ile ilgili okumaya devam ediyorum ve sizin sitenize rastladım. Videolarinizi izledim ama bir kaç soru sormak istiyorum. Internette karsilastigim bir forum sitesinde ahcc adlı bir besin bileşiğinin hpv atımında olumlu etkisi olduğu yaziyor. 6 aylik kullanimda en dirençli tip 16 nın dahi atıldığı sòyleniyor. Bu konudaki fikrinizi sormak istiyorum.”
2) “Hocam merhaba hpv tedavisiyle ilgili ahcc ile ilgili bir bağışıklık güçlendirici ilaçtan bahsediyor internet ortamında 6 ay ve 1 sene içinde tamamen vücuttan atıldığını söylüyor yabancı yorumlar”
3) “Hocam hpvliyiz.com adlı sitede, ülkemizde satışı bulunmayan AHCC isimli bağışıklığı geliştiren hap ile yaklaşık 8 ayda hpv vürüsünden kurtulan insanlar var sayıları azınsanmayacak kadar fazla (raporlarını resim olarak atıyorlar-poiztif ve negatif şeklinde). sizin bu ahcc ile fikriniz nedir.”
Böyle gidiyor. Her hafta en az 2 mail. Takdir ederseniz baya ciddi bir külliyat.

Bu arada ülke ekonomisinin durumu belli, likidite krizinin kapımızda ve kesinlikle gereksiz harcamadan kaçınmamız gereken bir dönemde hastalarımdan çok ama çok ciddi rakamların AHCC ekstrelerine harcandığını duymak beni çok üzüyor.

O zaman bir kaç noktanın bir kez daha üzerinden geçelim. Konu ile ilgili detayları www.hpv.com.tr de bulabilirsiniz.

HPV kana bulaşmaz. Genital siğiller söz konusu olduğunda anlatması daha kolay cilt dokusunun ilk katmanı olan epidermisden daha aşağı inmezler. Bunun bazı istisnaları var ama konumuz değil. Dolayısıyla:
a. Kan ile yapılacak hiçbir test hpv varlığı ile ilişkili olamaz, yani kan testleri ile gösterilemez
b. Bildiğiniz bağışıklık sisteminin hpv virüsünü tanıması oldukça geç olur. Bunun dışında virüsün hastalık yapıcı etkisinde önemli rol oynayan “Erken Protein” gen lokuslarından E5 interferon ve diğer sitokin sinyallerini engelleyerek virüsü bağışıklık sisteminden kaçırması da rol oynar. Biraz akademik olsa da bu bahsettiğim interferon gibi moleküller bağışıklık sisteminin işleyişinde başat rol oynarlar. İşte bunları virüs kendisi baskılar. Ve bir anlamda kendini kamufle eder.
c. Bağışıklık sistemi bir süre sonra hpv yi tanır ve ortadan kaldırır. Bu nedenle CIN I (Cervical intraepitelial neoplazi I) lezyonlarda cerrahi bir girişimde bulunmayız !!!
Ben sizi okusam üflesem, kurşun döksem AHCC versem ya da ne biliyim adınız siz koyun başka bir anlamsız tedavi yöntemi denesem de 1 yıl sonunda %70 bakın yazı ile de yazayım YÜZDE YETMİŞ virüsden kurtulursunuz. Şimdi elinizi vicdanınıza koyun “ben kullandım 6 ayda 8 ayda kurtuldum diyenler” neden kurtulmuşlar acaba ?? Normal işleyen bir bağışıklık sisteminden mi yoksa AHCC’den mi.
AHCC ve HPV tedavisi arasında ilişki yoktur. Paranızı boşa harcamayın bana verin (Buraya bir emoji gerek ama 😊) rahmetli annemin bayramlarda harçlıklarımı lüpletirken dediği gibi ben sizin için onları deve yaparım deve de size bol bol oyuncak getirir. Getirmez ise ee ne yapalım şansınıza küsün.