“Annelik” duygusu; “Çocuk sahibi olmak” ile değil, kadın olmak ile ilgili bir duygu…

4018

10271515_525118940926679_9120484400693320233_n Prof. Dr. Süleyman Engin Akhan

Doğum yaptırdığınızda, kimi zaman dingin, kimi zaman yorgun kimi zaman ise adeta neşe ile doğar ufaklık. Gözlerini yeni bir dünyaya açar ve annesine bakar. Sıklıkla ağlar ve biz ağlamasını, ciğerlerini açmasını isteriz.

Ama annesinin kucağında onun kokusunu duyduğunda susar bebek. Önce biraz şaşkın bakar etrafına, görmez ama annesinin kokusunu alır ve tenini hisseder. Adeta onu büyüleyen bu algı bütünlüğünü selamlarcasına susar ve sarılır annesine.

Bana sorarsanız, tamamen profesyonel bir bakış açısı ile; çocuk çokça anneye aittir. Aralarındaki büyülü ilişki sanki dokunsanız oracıkta durmaktadır. Evet çocuk anneye aittir ancak bu ilişkinin temelini oluşturan “annelik” duygusu sadece çocuklara yönelik, “çocuk sahibi olma, doğurma” kavramlarından çok daha derin, kadınlara dair bir duygu bütünlüğüdür.

Kadınların içinde var olan, adeta onlarla doğan bir duygudur.

Dedim ya, “Annelik” kavramını var eden duygu bütünlüğünün çocuk sahibi olmak ile ilgili olduğunu düşünmüyorum. Doğru, kadın çocuk sahibi olduğunda bu duygunun en üst düzeyde nasıl ortaya çıktığına şahit oluyoruz ama bu duygu daha çok kadın olmak ile ilgilidir.

Bu duygu, hesapsızca sevmek, kucaklamak ve en önemlisi “bağrına basmak”, sevdiği için her türlü özveriyi göstermek kelimeleri ile, o da belki açıklanabilir. Yeter ki, içinde duyduğu, hissettiği sevgiye inansın, hesap vermeden ve sonunu çok da düşünmeden sevdiğinde ortaya çıkar o “annelik” duygusu.

Ben hemcinslerime göre şanslıyım. Kadınlara dair öyküleri kadınlardan dinliyorum her gün ve dinledikçe daha çok anlayabiliyorum “o” duyguyu. Çocuk söz konusu olduğunda “annelik” diye tanımladığımız ama aslında koşulsuz sevmek ile, sevdiğine yaşama sevinci vermek ile ilgili o duyguyu.

Yaşamı kucaklayabilmemizi sağlayan annelere, kadınlara
Onların bizlere armağanı; yaşama sevinci ve umuda dair şiirler yazıp şarkılar söyleyebilmek dileği ile,
Hep ve daima, tüm kadınların, anneler günü kutlu olsun.

Sevgi ve Saygı ile

İyi ki varsınız ve sizlerle yaşama dair paylaşabiliyorum

Not: Bugün “Reyhanlı Katliamı”nın 1.yıl dönümü. Bu topraklarda şimdiye kadar yaşanmış en büyük terör eyleminin böylesi bir güne rast gelmesi ne kadar acı. Orada tam 52 vatandaşımızı kaybettik. Analar çocuklarını, çocuklar analarını sonsuza dek kaybetti. Allah’ın rahmeti üzerlerinden eksik olmasın.