Covid-19 ile İnfekte Gebeler ve Sorunları

1154
Değerli hastalarım arayan soran herkese teşekkür ederim. Ayaktayım çalışıyorum.
Bir hastam Covid-19 ile ilgili branşımızı ilgilendiren bir paylaşımda bulunup bulunmayacağımızı sordu. Böyle bir yazı hazırlıyordum ama sonrasında TJOD İstanbul şubesi öylesi güzel bir derleme hazırladı ki ben de facebook sayfama (facebook.com/SuleymanEnginAkhan) bu bülteni koydum.

Aşağıda instagram için linki koyuyorum.
https://www.tjodistanbul.org/egitim/bultenler/mart-2020-bultenimiz?fbclid=IwAR3zlrNi5rmtr0GKkhATrz6amUZOW74t2uiySgRwpMhcT4yoVNmiaDGssZk

Doktor olmanıza gerek yok. Okursanız ana hatlarını kesinlikle anlayacaksınız.

Temel noktaların üzerinden geçmek gerekir ise:
1. Eldeki verilere göre gebelikte karşılaşılabilecek örneğin erken doğum gibi komplikasyon oranını arttırmıyor.

2. Gebe kadının infeksiyonu kapması önemli. Solunum sıkıntısı düzeyine göre değerlendirip yatırmak gerekiyor. Gebeliğe bağlı immün sistem nispeten zayıf olduğu için daha dikkatli olmak gerekiyor. Ancak gebe kadınlar sıklıkla genç popülasyondan oldukları için genellikle sorun ile karşılaşılmıyor.

3. Sorunlu gebe grubu ise belirtileri olan ama kesin Covid-19 tanısı konulamamış gebeler. Örneğin ateşi öksürüğü var ancak testleri negatif. Bu hastalar kesinlikle yatırılmalı izole edilmeli ve mültidisipliner bir ekip tarafında değerlendirilmeli. Ateşin nedeni gebeliğe bağlı bir komplikasyon da olabilir ve Covid-19 mu diye uğraşırken ekibin daha büyük bir sorunu atlama ihtimali daima vardır. Dikkatli olunması gereken bir grup.

4. Covid-19 ile enfekte olan, semptomatik yani solunum sıkıntısı olan ve ağrısı başlayan gebede en önemli konu oksijenizasyon. Zira kadının oksijen satürasyonu (Düzeni) %94’ün üzerinde tutulması gerekiyor. Zira kadının oksijen düzeyi doğrudan bebeği etkiliyor.

5. Doğum şekline jinekolog tamamen kendi insiyatifi ile karar vermeli. Hasta semptomatik Covid-19 hastası ise mutlaka anestezi ile hastanın genel durumu değerlendirilip anesteziye karar verilmeli.

6. TJOD İstanbul bülteninde doğum sonrası sağlıklı ama infekte anneler bebeğini emzirebileceği belirtiliyor. Çin izolasyon önerse de biz önermiyoruz. Şu an bilgilerimize göre anne sütü, süt ile virüs bulaşma riskine göre bebek açısından çok çok daha faydalı. Ama anne emzirme sırasında mutlaka maske takmalı ve izolasyon önlemleri almalı. Ayrıca yurdum topraklarında ananevi olan lohusa ziyaterlerini unutmak gerek bu noktada.

Ez cümle; Sevgili gebeler COVID-19 ile infekte olsanız bile çoğunlukla ya hiçbir şikayetiniz olmayacak ya da tamamen iyileşeceğiniz hafif bir hastalığınız olacaktır.
Kocaman sevgiler
İyi ki varsınız.
Bu zor günlerde destekleriniz için bir kez daha teşekkür ederim.
Not: İlk gönderimde de bahsettiğim gibi hayaller Toronto/Dallas idi ama gerçekler Covid 19 oldu. 7 Nisan tarihinde görüşmek üzere.