HPV’nin vücuttan temizlenmesini etkileyen faktörler nelerdir?

6242

Virüs tipi “HPV’nin vücuttan temizlenmesini sağlayan faktörler nedir?”

dersek birinci sırada tabi ki virüsün tipi var. Örneğin rahim ağzında -eğer virüs bulaştıysa- tip-16/tip-18 HPV’nin vücuttan temizlenmesi neredeyse üç yıl sürerken, tip-6/tip-11’in temizlenmesi bir veya iki yıl içinde kolayca olmaktadır.  Tam tersine -ilginçtir ama- anüs bölgesinde, örneğin siğiller olduğu zaman anal bölgede, buradan bunu temizlemek; tip-6/tip-11’i anal bölgeden temizlemek çok daha zor olmaktadır.

  • Virüs Yükü. İkincisi tabi ki virüs yüküdür. Virüs yükü son derece önemli. Çünkü eğer bu virüsü taşıyan kişi, eğer yüksek miktarda virüs taşıyorsa, viryon miktar çok yüksekse, o zaman ilişki sırasında artı siz de bu bulaşı kolaylaştıracak birtakım etkenlerde bulunduysanız, örneğin ilişkiden hemen önce tüylerinizi mekanik bir şekilde aldıysanız -ve örneğin ağda yaptıysanız vesaire-  orası adeta virüslerin ekilmesi için bir tarla haline gelmekte ve karşı taraf da eğer yüksek virüs yükü taşıyorsa bunu oraya olduğu gibi bulaştırmaktadır. Dolayısıyla virüs yükü de son derece önemlidir.
  • Yaşama Dair Faktörler. Diğer sizin yaşamsal birtakım faktörleriniz, özellikle sigara; bunu her seferinde vurgulamak lazım, sigara gerçekten virüsün vücuttan atılmasını etkilemektedir. Dördüncü, ko-faktörlerdir. Örneğin ayrı bir sistemik hastalığınız olması. Bağışıklık sistemini baskılayıcı birtakım ilaçları alıyor olmanız vesaire. Bunlar doğrudan virüsün atılma hızını ve süresini -tedavi olup olmamanız, tedaviye direnç gösterip göstermemeniz, düzenli tedaviye gidip gitmemeniz, bunların hepsi- HPV’nin vücuttan atılmasını etkileyen, hızlandırılmasını sağlayan veya geciktiren faktörlerdir.

HPV’yi vücuttan atmayı nasıl hızlandırabiliriz?

https://en.wikipedia.org/wiki/Human_papillomavirus_infection