Japon Mantarı İnatçı HPV İnfeksiyonlarına İyi Geliyor :-)

2665

5 gün önce (26/11/2014) Texas Houston’da, 11.İntegratif Onkoloji Derneği Kongresi’nde küçük bir pilot çalışma poster bildirisi olarak sunuldu. Bu çalışmada “japon mantar”ının tekrarlayan HPV infeksiyonlarına iyi geldiği iddia ediliyor. 10 kadından 5’i iyileşmiş 🙂

Sabah sabah nereden aklınıza geldi derseniz. Dün sizlerle paylaştığım mailde de hastanın yazdığı gibi HPV nedeniyle genital siğil yada servikal displazi olan hastalarım sürekli bağışıklık sistemini arttıran gıdalar almaya çalışıyorlar. Ama bunların hiç biri ile ilgili anlamlı akademik veri yok!! Üstelik çörek otu özelinde olduğu gibi bazılarının fazlası yarardan çok zarar veriyor.

Dünkü yazı okuyup, videoyu izleyin lütfen: http://www.youtube.com/watch?v=5nFqyytw_a0&list=UURR7aE1xkDZwDdkwVXkF4Jg

Bende hiç olmazsa güçlü olmasa da akademik verisi olan bir şeyler yemenizi istedim 🙂 🙂

Gelelim japon mantarına. Japon mantarı ekstresinin içinde “active hexose correlated compound (AHCC)” diye bir madde bulunduğu ve preklinik laboratuvar çalışmalarında bu maddenin HPV Tip 16 ve 18’e karşı etkili olduğunu göstermişler. Yani onkojenik HPV tiplerine etkili.

Sonuçta 10 hastada denemişler, 3gr/gün ekstreden vermişler ve hastaların 5’inde etkili olduğunu saptamışlar. Oldukça küçük bir örneklem grubu ancak Medscape’de yayınlanacak kadar ses getirmiş :-). Diğer taraftan hastaların bir kısmına etki etmiş olsa da diğer tedavilere ek olarak kullanılabilir.

CIN I hastalarda (Servikal İntraepitelial Neoplazi I) bizler hastayı sadece izliyoruz. Kim bilir? Belki de hastalara bundan sonra smearler ile izlerken japon mantarı yemelerini önermeliyiz.
Güzel bir hafta sonu olsun hepimiz için

Saygı ve sevgilerimle
İyi ki varsınız…

Kaynakça
1. http://www.medscape.com/viewarticle/834183?nlid=68736_2043&src=wnl_edit_medn_obgy&uac=140550BT&spon=16
2. 11th International Conference of the Society for Integrative Oncology. Abstract 138. Presented October 26, 2014.