Kadında Cinsel Fonksiyon Bozuklukları: Epidemiyoloji, Tanım ve Sınıflama. 7. Ulusal Jinekoloji ve Obstetrik Kongresi 14-19 Mayıs Kıbrıs

579

7.Ulusal Jinekoloji ve Obstetrik Kongresi 14-19 Mayıs 2009 tarihlerinde

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Girne’de yapıldı.

Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği tarafından düzenlenen ve ülkemizde yapılan en geniş kapsamlı kadın hastalıkları ve doğum kongresi olan 7.Ulusal Jinekoloji ve Obstetrik Kongresi 14-19 Mayıs 2009 tarihleri arasında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde, Girne’de yapıldı. KKTC kongre düzenlenmesi lojistik açıdan zor olsada bizler için son derece önemli ve “kongre düzenlenmesi” dışında, yavru vatanımız Kıbrıs’a ekonomik ve sosyal açıdan destek verilmesi açısından son derece önemliydi. Bu bilinçle hareket eden yönetim kurulumuz 2000 jinekoloğun katılımıyla, böyle zor bir lokalizasyonda, şartlar düşünüldüğünde oldukça güzel bir kongre düzenledi. Kongremize başta KKTC Cumhurbaşkanı Sn.Mehmet Ali Talat, Başbakanı Sn.Derviş Eroğlu, Sağlık Bakanı ve İstanbul Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı ihtisaslı Sn.Ahmet Kaşif ve diğer devlet erkanının katılımı bizleri şereflendirdi. Kongremizin açılışında Prof. Dr. İlber Ortaylı derin tarih bilgisi ile Kıbrıs’ın neden bir Türk adası olduğunu ve adada Türklerin varlığının tarihi köklerini anlatan mükemmel bir sunu yaptı. Kendisi ile özellikle islam tarihi hakkında konuşma ve tartışabilme olanağı bulabilmek harikaydı. Aşağıda açılış seremonisinden kesitler görüyorsunuz.

Prof. Dr. Süleyman Engin Akhan

Prof. Dr. Süleyman Engin Akhan

Prof. Dr. Süleyman Engin Akhan

Kongrede basın mensupları ile jinekoloji (kadın hastalıkları) ve obstetrik (doğum) alanında son gelişmeleri paylaşma imkanı bulduk.  TJOD Yönetim Kurulu üyesi olmam nedeniyle yoğun bir programım vardı. Akademik programda, beraber çalıştığım ve cinsel fonksiyon bozuklukları alanında hastalarımı beraberce değerlendirdiğim değerli iki psikiatrist dostum Doç. Dr .Cem İncesu ve Prof. Dr. Aytül Çorapçıoğlu ile kadın cinsel fonksiyon bozuklukları/kadında idrar kaçırma problemleri konusunda dünyada önemli bir isme sahip Linda Cardosa’nın katılımıyla kadın cinselliğinde son gelişmeleri güzel bir oturumda sunduk. Aşağıda kadın cinsel fonksiyon bozuklukları sınıflaması ve epidemiyolojisi ile ilgili sunumumu izleyebilirsiniz.