Heterotopik Gebelik Nedir? Gebeliğin Normal Sürme Şansı Nedir?

3556

Heterotopik Gebelik Nedir?

Rahim İçindeki Gebeliğin Normal Devam Etme Şansı Nedir?

Heterotopik gebelik; rahim içinde normal bir gebelikle aynı anda tüplerde veya farklı bir bölgede dış gebeliğin gelişmesidir. Doğal yollardan oluşması son derece nadirdir. Normal bir döngüde doğal yoldan heterotopik gebelik gelişme olasılığı 1/30000 ile 1/40000 arasında değişmektedir. Günümüzde tüp bebek gibi yardımcı üreme yöntemlerinin sık kullanılır hale gelmesi nedeniyle heterotopik gebeliğin görülme sıklığı artmıştır. Tüp bebek ve/veya mikroenjeksiyon yöntemi ile gebe kalan bir kadında heterotopik gebelik gelişme şansı %1-2 gibi yüksek oranlara çıkmıştır.

Tedavide sıklıkla açık cerrahi yapılarak dış gebeliğin geliştiği tüpün alınmasıdır. Oysa son yıllarda bu olgularda laparoskopik cerrahi yapılabilmekte ve rahimiçi gebelik sıklıkla normal devam etmekte, hasta sağlıklı bir çocuk dünyaya getirmektedir. Aşağıda 12. gebelik haftasına kadar ulaşan ve doğal bir siklusda ortaya çıkan heterotopik gebeliğin Dr. S. Akhan tarafından laparoskopik cerrahi ile yapılan ameliyatını görüyorsunuz. Hastanın rahim içindeki gebeliği normal olarak devam etti ve hasta miadında sezaryen ile 3200 gr. ağırlığında bir bebek dünyaya getirdi.

Bu olgu Dr. S. Akhan tarafından uluslararası hakemli bir dergide yayınlanmıştır. Makale için yukarıdaki “ikona” lütfen “tık”layın.