Lazer Epilasyon Kısırlık Yapar mı?

4347

LAZER EPİLASYON KISIRLIK YAPAR MI ?

Hayır yapmaz! Ancak lazer epilasyonun kısırlık yaptığına dair söylentiler şehir efsanelerinin en önemlilerindendir.
Her hafta en az 5 kez hastalarım telefon ile veya muayene sırasında mutlaka sorarlar. Özellikle kızı olan hastalarımdan sıklıkla aynı soru gelir; “Hocam kızım yaptırmak istiyor ama yumurtalıklara zarar veriyormuş”
Söylentinin aslı astarı yok ama nasıl çıktığını sanırım biliyorum. Çıkış noktasını anlamak için temel bilgilere bakmak gerekiyor.

LAZER EPİLASYON NASIL ÇALIŞIR ?
Bazı internet sitelerinde lazer epilasyonu tanımlamak için: “Laser epilasyon ionize olmayan radyasyon kullanır” diye bir cümle var. Sanırım bu cümleyi ingilizce okuyup poposundan anlayan, “non-ionizing radiation” terimini vayyy radyasyon varmış şeklinde yorumlayan arkadaşlar, “bilgi sahibi olmadan fikir sahibi” oldukları için, radyasyon kelimesi varsa kesin kısırlık yapar gibi bir önermeyi efsane haline getirmeyi başarmışlardır. En azından benim teorim böyle.

Peki ionize olmayan radyasyon nedir? İonize olmayan radyasyon; “Işık hızında, titreşen bir grup elektrik ve manyetik alan ile oluşan enerji dalgasıdır” şeklinde tanımlanmaktadır. Aslında bahsettiği lazer teknolojisidir. (http://search.usa.gov/search?query=non+ionizing+radiation&affiliate=u.s.departmentoflabor; http://www.ehow.com/how-does_4572239_laser-hair-removal-cause-cancer.html)

Lazer epilasyon sistemi 1990’ların başında bulunmuş, 1997 yılında Amerika’da FDA (Food and Drug Administration) tarafından güvenli olarak nitelendirilmiş, 1998 yılında ise hakkında ilk akademik makale yayınlanmıştır. FDA’den bana ne derseniz, üzgünüm bizim Sağlık Bakanlığı’mız da dahil tüm dünya FDA kararlarını izler. Bir çok ilaç FDA tarafından onaylandıktan sonra bizimkiler tarafından ülkede piyasaya sürülür. Anlayacağınız mühim bir kuruluş. FDA’in konu ile ilgili halkı bilgilendirmek için yayınladığı bilgilere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
http://www.fda.gov/ForConsumers/ConsumerUpdates/ucm048995.htm

Lazer epilasyonun temel çalışma prensibi “Selektif Fototermolizis”dir. Belli dalga boyundaki ışık seçilmiş alana yöneltilir ve yine seçilmiş alanda etkisini gösterirken çevre dokuya etki etmez. Laser adındaki dalga boyu farklı ışık kaynakları koyu renkli hedef dokuda harabiyet yapar. Bu nedenle ten rengi açık ama tüyleri koyu olan kişiler lazer epilasyon için idealdir.
Epilasyon amacıyla farklı lazer tipleri kullanılmaktadır. Ayrıntılar için lütfen wikipedia’nın verdiğim linkine bakın (http://en.wikipedia.org/wiki/Laser_hair_removal).

LAZER EPİLASYON KANSER YAPAR MI?
HAYIR. Belki bir olasılık cilt kanseri riskini arttırıyor olabilir. Zira yüksek ısı vermektedir. Ancak bu durum şu an için sadece speküle edilmektedir. Akademik net bir kanıt yok.

Cilt kanseri söz konusu olduğunda suçlanması gereken koruyucu sürmeden güneşin altında saatlerce yatan ve çok da önemsemeden ozon tabakasına zarar veren deodorantları kullanan bizleriz.

Umarım verdiğim bilgiler faydalı olmuştur.
Sevgi ve saygılarımla

Görsel: http://www.facebook.com/pages/Open-Art/155236521187646?fref=ts